A A A

Subtilior Ensemble

Subtilior Ensemble powstał w roku 2003 z inicjatywy Piotra Zawistowskiego, który jest też kierownikiem artystycznym zespołu. Zainteresowania muzyczne zespołu koncentrują się wokół muzyki średniowiecza, renesansu i baroku - szczególnie wielkiej polifonii sakralnej tych okresów. W 2004 roku zespół otrzymał Nagrodę im. Adama Jarzębskiego dla najlepszego wykonawcy XIV Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Zespół, obok koncertów i nagrań radiowych, ma w swoim dorobku 3 płyty CD zrealizowane wraz z zespołem Ars Nova. Zespół koncertował na prestiżowych estradach i festiwalach w kraju (Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego, Filharmonia w Łodzi, Filharmonia w Lublinie, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Festiwal Mikołaja z Radomia). W grudniu 2009 roku reprezentował Polskę na europejskich antenach radiowych wykonując transmitowany ze Studia im. W.Lutosławskiego koncert z motetami na Boże Narodzenie.


Piotr Zawistowski (bas, chórmistrz) jest absolwentem AMFC w Warszawie Filia w Białymstoku, którą ukończył z wyróżnieniem (1999). Zainteresowania muzyką dawną pogłębiał ucząc się od tak wybitnych kameralistów jak np. The King’s Singers podczas prowadzonych przez nich klas mistrzowskich w Lubece.

W latach 1996-1999 był członkiem warszawskiego kwintetu wokalnego Cantus oraz chórmistrzem chóru Sine Nomine (2000-2008). Zajmuje się także propagowaniem muzyki wśród dzieci prowadząc autorski projekt edukacji chóralnej dzieci w chórze d’Altro Canto. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia otrzymał wiele nagród, m.in.: II nagrodę na Pierwszym Konkursie Muzyki Dawnej „Przeszłość dla przyszłości” (1998), nagrodę za najlepszy debiut na VIII Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie (1998) oraz nagrodę im. Adama Jarzębskiego za dla najlepszego wykonawcy XIV Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie (2004). W roku 2009 zgłoszony został do Paszportu „Polityki”. Ma w swoim dorobku nagrania radiowe i płytowe (m.in. dla wytwórni Dux, Musicon, Accord, Acte Préalable, Travers).