A A A
  • fot. Janusz Borczyński
    fot. Janusz Borczyński

Stanisław Szczyciński, zespół "Mikroklimat”

Stanisław Szczyciński - kompozytor, pianista i śpiewak. Do roku 1982 grał m.in. w zespole Zdzisławy Sośnickiej oraz z grupą VOX. Ponad 10 lat spędził w Norwegii, gdzie w roku 1989 wraz ze swoją żoną Basią Sobolewską i Sigurdem Kvikne wygrał konkurs w Hoyanger oraz nagrał płytę „The White Hotel”. Po powrocie do kraju Stanisław wraz z żoną Basią i przyjacielem Lesławem Mateckim utworzyli zespół Mikroklimat, który do dziś wykonuje zarówno utwory własne, w których są elementy bluesa, muzyki folk, ballady, jak i piosenki innych autorów, m.in. urokliwe utwory napisane w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Równolegle uprawia muzykę dawną śpiewając w zespole wokalnym Bornus Consort prowadzonym przez jego brata Marcina. Specjalnością Stanisława Szcycińskiego są aranżacje chóralne. Były one wykorzystywane przez słynny angielski zespół The King's Singers, niektóre z nich nagrane zostały na płycie zespołu Il canto, a ostatnio kolędy jego kompozycji i aranżacji ukazały się w zbiorze współczesnych kolęd z całego świata wydanych przez Oxford University Press. W 1996 roku została nagrana i wydana przez firmę DUX jego autorska płyta zatytułowana „Missa de Angelis a.d. 1995”. Stanisław Szczyciński jako muzyk sesyjny współpracuje głównie ze studiem nagraniowym „Studio 7”, biorąc udział w nagraniach programów telewizyjnych takich jak „Szansa na sukces”, „Od przedszkola do Opola” i „Śpiewające fortepiany”.

 

Coraz więcej uwagi poświęca kompozycji pisząc i nagrywając muzykę ilustracyjną dla telewizji, tworząc muzykę do filmów (m. in. do filmu o warszawskim getcie). W 2004 roku nagrał płytę zatytułowaną „Nostalgic Piano” z własnymi kompozycjami na fortepian solo, w 2008 r. skomponował „Pasję wg św. Jana” na kameralny zespół wokalno-instrumentalny, a w 2011 oratorium "Chwalebna Droga Krzyżowa" na solistów, kameralny zespół wokalny, chór i instrumenty perkusyjne.DYSKOGRAFIA:

 

  • Missa de Angelis, 1996, Stanisław Szczyciński, DUX 0245
  • W drodze do dnia, 1998, Mikroklimat
  • Tobie chwała!, 2001, Mikroklimat
  • Za potarganym zbożem, 2004, Mikroklimat
  • Nostalgic piano, 2004, Stanisław Szczyciński
  • Pasja wg św. Jana, 2009, Bornus Consort, Camerata Vistula, Stanisław Szczyciński