A A A
  • 24.07.2010 r., Wirydarz Dawnej Europy
    24.07.2010 r., Wirydarz Dawnej Europy

Celtic Triangle

 

 

„Pieśni dawnej Szkocji”

 

 

Katarzyna Wiwer – sopran

Irena Czubek-Davidson – harfa

Lindsay Davidson – dudy

 

 

Program koncertu:

Blue Bonnets  wielkie dudy

Captain Collin Campbell – małe dudy, harfa

My Love is Like a Red Red Rose – sopran, harfa

The Battle of the Bridge of Perth – wielkie dudy

Scots Wha Hae – sopran, harfa, małe dudy

Highland Air, Paddy's Leather Breeches – małe dudy, harfa

Comin Thro' the Rye – sopran, harfa

Fairy Lullaby, Aspen, Johnnie MacDonald's Reel – małe dudy, harfa

Argylle is Wasted – border pipe

Ye Banks – sopran, harfa

Abercairney Suite – harfa

Eightsome Reels – małe dudy, harfa

Ardgowan's Lament – sopran, małe dudy, harfa

Taniec Szkocki – wielkie dudy

 

Dudy, harfa i głos są jednymi z najstarszych instrumentów. W Szkocji dudy i harfa urosły wprost do rangi symbolu. W 1746 roku parlament brytyjski zabronił gry na tych instrumentach, zakazane było nawet ich posiadanie. Zakaz został odwołany w 1781, kiedy władze przekonały się, że oddziały szkockie nie ruszą do walki bez swoich dudziarzy. Utwór otwierający koncert, grany na wielkich góralskich dudach szkockich, jest właśnie marszem jednego z regimentów szkockich. Na koncercie zespół zaprezentuje również wojenne tańce szkockie, aranżacje starych melodii pisanych w oryginale na fidel, klarsach, czy dudy, pieśni do słów Roberta Burnsa, XVIII-wiecznego poety szkockiego, tradycyjne tańce, a także najstarszą funkcjonującą do dziś formę muzyczną, jaką jest Pibroch (pierwszy zapis utworu tego typu pochodzi z 1411 roku). Najstarszym utworem będzie „The Battle of the Bridge of Perth” - pochodzi on z 1396 roku i związany jest z klanem Davidsonów.

 

 

Celtic Triangle to unikalne trio złożone z głosu, dud i harfy. Zespół powstał z fascynacji niezwykłym brzmieniem i klimatem muzyki szkockiej. Oprócz opracowań tradycyjnych melodii ludowych „Celtic Triangle” wykonuje także utwory współcześnie pisane, w tym wiele kompozycji dudziarza zespołu – Lindsaya Davidsona, a poczesne miejsce w repertuarze zajmują urokliwe pieśni do słów największego szkockiego poety – Roberta Burnsa (1759-1798).

 

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczyła również w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (m.in. u Emmy Kirkby i Evelyn Tubb). Szczególnym umiłowaniem darzy muzykę dawną, ale jej bogaty repertuar obejmuje również pieśni z różnych epok, utwory współczesne i muzykę oratoryjną. Śpiewaczka ma w dorobku szereg nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capellą Cracoviensis, Polską Orkiestrą XVIII w., Celtic Triangle. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Muzyka nad zdrojami” w Szczawnicy.

 

Irena Czubek-Davidson jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinic. Swój warsztat muzyczny doskonaliła biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian, w III Harp Symposium w Amsterdamie w 1998 r. oraz w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Wraz z Krakowskim Chórem Kameralnym nagrała płytę CD, zawierającą utwory wokalne z towarzyszeniem harfy. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Lindsay Davidson - znany i ceniony na świecie wirtuoz gry na dudach, absolwent Uniwesytetu w Edynburgu. W historii gry na tym instrumencie jest pierwszą na świecie osobą, która ukończyła w tym kierunku studia muzyczne, których program został stworzony specjalnie dla niego. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. W 2007 otrzymał doktorat w dziedzinie kompozycji. Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną i koncertową, której najważniejszym elementem jest komponowanie utworów na dudy i tworzenie repertuaru, który znalazłby swoje miejsce w tradycji muzyki klasycznej. Jako kompozytor i wykonawca współpracował oraz koncertował z wieloma orkiestrami i dyrygentami zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce: The Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, z Orkiestrą Kameralną Amadeus, z Jerzym Maksymiukiem i Krzesimirem Dębskim. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, USA i Wenezueli. Od 1992 roku nosi honorowy tytuł „Clan Piper” („dudziarza klanowego”), a w latach 1987-2001 pełnił funkcję „Town Piper to Linlithgow”, czyli honorowego dudziarza swojego rodzinnego miasta. W 2003 roku wydał CD „Philharmonic Bagpipes” zawierającą jego kompozycje na dudy i orkiestrę smyczkową.